wtorek, 20 września 2016

19 wrzesień 2016
To już ostatnia nasza wycieczka w ramach projektu "Rowerem po Ziemi Gniewskiej w wersji light". Poznaliśmy wiele ciekawych zakątków naszej Gminy, przekonaliśmy się, że wokół nas jest tyle pięknych miejsc, które warto odwiedzić i wielu wspaniałych ludzi, z którymi mieliśmy przyjemność porozmawiać.
Nasze rowerowa włóczęga rozpoczęła się w Gniewie, potem wiodła prze Nicponię, Tymawę, Jelenicę, w której wdrapaliśmy się na ostatnią już większą górkę na trasie do Wyrębów Wielkich.

Po przekroczeniu drogi krajowej Nr 90 wjechaliśmy do  Rakowca. Zatrzymaliśmy się na chwilę przed budynkiem byłej szkoły podstawowej.
Ponownie przekroczyliśmy drogę krajową, tym razem nr 91. Po prawej stronie minęliśmy piękny, choć niewidoczny z drogi, zespół pałacowo - parkowy. Nieco dalej po lewej stronie zobaczyliśmy tartak oraz usłyszeliśmy pawie głosy. Zatrzymaliśmy się przy przydrożnym krzyżu na skrzyżowaniu dróg wiodących do Wyrębów, Piaseczna i Bielska.
Stąd już niedaleka droga do zespołu dworsko - parkowego w Wyrębach, gdzie zatrzymaliśmy się na odpoczynek. Zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci przez pana Jędrzejewskiego - dyrektora DPS w tej miejscowości. Dowiedzieliśmy się, że dwór został wybudowany w 1860 r. Różne był jego dzieje. Po wojnie mieścił się tu ośrodek rehabilitacyjny dla pracowników PKP.
Zauroczył nas park z pięknymi okazami drzew, 350 i 250 - letnimi dębami szypułkowymi, kolorowymi kwiatami oraz kotami, leniwie wygrzewającymi się na słońcu.
Z Wielkich Wyrębów ruszyliśmy w stronę Piaseczna, pokonując po drodze 7 wzniesień (sprawdźcie, czy mówimy prawdę!). Podziwialiśmy krzaki tarniny, obficie obsypane czarnymi jagodami i jesienne już pola.
We wsi zatrzymaliśmy się przy kapliczce św. Tekli.


Z Piaseczna, jako że czas nas naglił, pojechaliśmy drogą krajową Nr 91 do Gniewa. 

Jesteśmy dumni, że na rowerach po Ziemi Gniewskiej przejechaliśmy kilkaset kilometrów. Najdłuższa trasa do Rybaków wyniosła 47 km i przeżyliśmy ją zupełnie nieźle. Nie należy bać się roweru. Zachęcamy chociaż do krótkich jazd na sam początek, a potem - rozwijajcie skrzydła i przyłączajcie się do Rowerowych Włóczykijów z Ziemi Gniewskiej. A co daje rower? Odpowiedź poniżej.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz