piątek, 9 czerwca 2017

5 czerwiec 2017
Po blisko miesięcznej przerwie spowodowanej wyjazdami, spotkaniami i komisjami - nareszcie w drogę. Co prawda, tym razem nie było nas wielu, ale grupa zdecydowała, że nie odpuszczamy i kierujemy się w stronę Wielkich Wyrębów. Z Gniewu wyjechać nie jest tak łatwo - wszędzie górki. Tego dnia czekało nas wzniesienie go Gogolewa, nie wymagające wielkiej kondycji, że się po nim wspiąć. Wzdłuż drogi z Gniew, przez Brodzkie Młyny do Gogolewa i dalej do granicy gminy ciągnie się aleja, w zdecydowanej większości składająca się z lip drobnolistnych. Rośnie tu ponad 270 drzew. Stan zdrowotny drzew - zróżnicowany. Zadrzewienia przydrożne wymagają przebudowy. Drzewa wymagają fachowej pielęgnacji, m.in. usunięcie suszu gałęziowego.  W odziomku kilku lip stwierdzono występowanie grzyba zgliszczaka pospolitego. Drzewa te wymagają pilnej interwencji i oceny ich statyki. Występują tu gatunki chronione i cenne przyrodniczo:  porosty i owady (pachnica dębowa, tęgosz rdzawy, wepa marmurkowana). Autorzy opracowania "Gniew - program zadrzewień" zwracają uwagę na walory kulturowe alei: stanowi ona istotny korytarz ekologiczny dla gatunków zależnych od starych drzew.


 Z Gogolewa ruszyliśmy w stronę Piaseczna. Tu na chwilę zatrzymaliśmy się przy kościele i pojechaliśmy do "studzienki" do Matki Boskiej Piaseckiej.

W drodze z Piaseczna na Wyręby spotkała nas ciekawa niespodzianka: spora gromadka łabędziątek i dostojnie kroczące wśród pól żurawie.
Kolejne miejsce na odpoczynek - pod krzyżem w Wlk.Wyrębach.
Nasza droga wiodła do Rakowca, oczywiście aleją składającą się w głównej mierze z lip, jesionów i dębów. Jak stwierdzono w przywołanym opracowaniu aleja stanowi istotny korytarz ekologiczny dla gatunków zależnych od starych drzew.  Konieczne jest usunięcie suszu gałęziowego.  W odziomku kilku lip stwierdzono występowanie grzyba zgliszczaka pospolitego. Drzewa te wymagają pilnej interwencji i oceny ich statyki.
 W Rakowcu spotkaliśmy sołtysa tej miejscowości, który opowiedział nam o przygotowywanym symbolu wsi: ułożonym z kamieni i wyobrażającym kwiat, jeziora, lasy i drogi przebiegające przez sołectwo. Otrzymaliśmy zaproszenie na sierpniowe święto raka i owcy.
Ostatni etap naszej wycieczki to trasa z Rakowca do Jelenicy. Fragmentami jest to jedna z najlepiej zachowanych alej w gminie Gniew. Rośnie tu 95 drzew, w głównej mierze lip drobnolistnych. Występują tu chronione gatunki porostów o owadów, m.in. pachnica dębowa. Jak twierdzą autorzy opracowania, ze względu na lokalny charakter drogi, oraz jako atrakcyjna trasa turystyczna(alternatywna do DK 90), warto dążyć do odtworzenia alei. Podniesie to znacznie walory krajobrazowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz