Pogoda pod znakiem zapytania ze wskazaniem na opady. Nie rezygnujemy jednak i ruszamy w drogę. Jedziemy do Wielkich Wyrębów, gdzie w zrewitalizowanym parku otaczającym Dom Pomocy Społecznej rośnie 9 pomników przyrody. Początek trasy prowadzi przez Brodzkie Młyny, Gogolewo. Długa lipowa aleja ochroni nas przed ewentualnym deszczem. Górka gogolewska pokonana po raz kolejny z lekką już tylko zadyszką.
W Piasecznie tradycyjnie zatrzymaliśmy się przy Studzience, by pomodlić się do Matki Boskiej i troszkę odpocząć. Droga siedmiu wzgórz z Piaseczna do Wlk. Wyrębów uzmysłowiła nam, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Żurawie jeszcze nie odleciały - spotkaliśmy dwie pary tych ptaków.
Przecinając drogę wojewódzką, wjechaliśmy w trakt prowadzący do Wielkich Wyrębów. Oczywiście, zwróciliśmy uwagę na aleję, w której rosły dęby, jesiony, lipy i inne drzewa.
Park wokół Domu Pomocy Społecznej zachwycił nas różnorodnością drzew i ich imponującymi rozmiarami. Rosną tu lipy (szerokolistne, drobnolistne i nawet krymska), dęby, cis, graby, kasztanowce, jesiony wyniosłe, klony polne i pospolite, robinia akacjowa, wiązy polne i górskie, świerki pospolite, sosny wejmutki, topole osiki, wierzby płaczące, żywotniki zachodnie, buki pospolite. Pomnikami przyrody jest tu 9 dębów. Najstarszy z nich ma ponad 210 lat.
Obejrzeliśmy także inne dęby szypułkowe, rosnące w różnych częściach parku.
Dzięki uprzejmości gospodarzy mogliśmy wypić gorącą kawę, obejrzeliśmy też pomieszczenia Domu Pomocy. Towarzyszył nam kot, który smacznie spał, nie zwracając na nas uwagi.
Niestety, wkrótce skończyła się dobra passa i zaczęło dosyć solidnie padać. Chroniliśmy się pod parasolem, zakładając kurtki i płaszcze przeciwdeszczowe.
Kiedy trochę się przejaśniło, ruszyliśmy w drogę powrotną, zdejmując w międzyczasie przeciwdeszczowe płaszcze.
Niestety, znowu zaczęło kropić, postanowiliśmy więc skrócić drogę i z Piaseczna do Gniewa pojechać drogą Nr 91. Wyjeżdżając ze wsi podziwialiśmy aleję zbudowana głównie z lip drobnolistnych. Na długości ok. 1,2 km rośnie tu ponad 70 drzew. Zaobserwowano występowanie gatunków chronionych: porosty - mąkla tarniowa; mąklik otrębiasty; odnożyca mączysta oraz owady - pachnica dębowa. Aleja jest pozostałością po dawnym przebiegu drogi krajowej. Fragment północny alei jest bardzo dobrze zachowany i stanowi wyjątkową wartość krajobrazową, jest to jedna z piękniejszych alej w gminie. Doceniana przez turystów i pielgrzymów. Mogłaby być bardziej wyeksponowana w działaniach promocyjnych Piaseczna i samego Sanktuarium Maryjnego w Piasecznie. Rekomenduje się dosadzenie jeszcze 12 lip.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz