Rozpoczynamy projekt "Różne oblicza srebrnej aktywności", który otrzymał dofinansowanie w programie "Działaj lokalnie" Polsko –
Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię
Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Pokolenia, ze środków
Gminy Gniew i Fundacji Pokolenia.
Przed nami pięć wycieczek rowerowych, na które zapraszamy srebrnych rowerzystów z miejscowości leżących na trasie wycieczki. Dziś zaprosiliśmy mieszkańców Piaseczna, jako że zaplanowaliśmy pierwszą część "papieskiego szlaku", przygotowanego przez Lokalna Organizację Turystyczną "Kociewie". To turystyczno-pielgrzymkowy szlak ze stacjami informacyjnymi przy
kapliczkach przydrożnych na drodze z Pelplina do Piaseczna.
Pielgrzymując nim można czytać fragmenty papieskiej
homilii.Dzisiejsza trasa wiedzie przez Brodzkie Młyny, Gogolewo do Piaseczna. Jako, że lubimy jazdę na rowerze, to wydłużyliśmy ją do Wielkich Wyrębów. Szczególną uwagę zwracaliśmy na przydrożne kapliczki i krzyże. Pierwszy obiekt, co prawda nie należący do szlaku papieskiego to posiadająca niezwykle ciekawą historię kapliczka przy rozwidleniu ul. Lipowej i Gdańskiej w Gniewie. Zbudowana w 1922 z inicjatywy dr Konrada Behrendta, rozjechana przez niemiecki czołg we wrześniu 1939 r., odbudowana w 1947 r., obroniona przez gniewian przed rozbiórką w 56 rocznicę jej powstania.
Przy końcu wzniesienia na drodze do Gogolewa stoi kapliczka wybudowana na początku XX w. Miała chronić mieszkańców przed chorobami i nieszczęściami. Wewnątrz kapliczki znajduje się figura Matki Boskiej.
Druga kapliczka leżąca już na papieskim szlaku znajduje się przy drodze prowadzącej z Gogolewa do Piaseczna. Postawiono ją na początku XX w. Tu od lat zatrzymują się na modlitwę pielgrzymki idące na odpust do Piaseczna. W 1939 r. została częściowo zburzona przez Niemców, mieszkańcy odbudowali ją w 1946 r. W 2017 r. została odrestaurowana przez Inwest Kom Gniew.
Na trasie naszej wędrówki stoi przydrożny krzyż w Piasecznie, zdobiony kutymi elementami na ramionach i pod figurą Chrystusa, ustawiony na granitowym cokole z wyrytą datą 1886 r.
W Piasecznie zatrzymaliśmy się przy Studzience, gdzie czekała na nas reprezentantka tej miejscowości. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy się bardziej integrować i poznawać. zapraszamy na piękne szlaki Ziemi Gniewskiej.
Drogą nazwaną przez nas "siedmioma wzgórzami" ruszyliśmy do Wielkich Wyrębów. Tu na skrzyżowaniu dróg stoi 5-metrowy krzyż z figurą Chrystusa, ufundowany w 1999 r. przez mieszkańców Małych Wyrębów dla upamiętnienia wizyty Jana Pawła II w Pelplinie.
Cel naszej rowerowej wędrówki to wspaniały park przy Domu Pomocy Społecznej w Wielkich Wyrębach. Bardzo dziękujemy panu dyrektorowi oraz pracownikom za umożliwienie nam odpoczynku w tak pięknym otoczeniu. Była kawa, ciastka, no i pyszna pizza.
Za tydzień - druga część papieskiego szlaku. Pojedziemy przez Brody Pomorskie, Getomie, Kulice, Rożental do Pelplina. Bądźcie z nami - zapraszamy!
Super grupa Pozdrawiam Basia K
OdpowiedzUsuń